- Piesa: powerfull pop (9/10) - Voce: perfecta (10/10) - Aspect comercial: foarte carismatic si transmite, se poate face show pe piesa (10/10) - Sanse de calificare: destul de mari (60 %) - Sanse la victorie: destul de mici (10 %) - Votul meu: nu il va avea
Piesa care vreau sa v-o prezint astazi vine din Bulgaria si SUA. Mai precis este o colaborare intre bulgarii Lilana si Big Sha si americanul Snoop Dog. Mie imi place foarte mult Lilana. Ea nu este vazuta prea bine in Bulgaria dupa ce a vorbit urat despre tara ei in presa din SUA.
Iata ca avem, in sfarsit un artist confirmat la Eurovision 2010. Acesta este Miro care a fost ales de juriul Bulgar. Alte nume cunoscute care au mai fost in Selectie sunt: Poli Genova, Mariana Popova, Elitsa & Stoyan, Orlin Pavlov si Nevena. Miro este vedeta pop a Bulgariei la ora actuala si a facut parte din trupa Karizma, este un Sakis Rouvas mai necunoscut, dar cu voce. Eu cred ca Bulgaria a ales foarte bine si sunt sigur ca Miro le va aduce un TOP 10, dac ar merge cu o piesa la fel de buna ca ,,Lose control when".
Reprezentantul Bulgariei la Cerbul de Aur s-a nascut la 23 Aprilie 1979 in Sofia din parinti canareti de opera. A studiat teatrul si a absolvit Universitatea de Arta Dramatica din Plovdiv. In 2001 si-a inceput cariera ca dansator si a pornit in turnee in Olanda, Polonia, Germania si Egipt. In 2002 s-a mutat in Sofia si in urma unui anunt din ziar a ajuns la Preselectia pentru vocalist al trupei Kaffe si a castigat-o. In 2003 a obtinut locul 3 la Cerbul de Aur cu trupa Kaffe. In 2006 se desparte de trupa si incepe o cariera solo.
Incepand de azi, in fiecare Vineri, va voi prezenta cate o piesa straina. Nu voi prezenta Hituri Internationaale sau artisti cunoscuti, ci piese bune si lipsite de promovare. Prima piesa care vreau sa v-o prezint azi vine din Bulgaria, este cel mai nou single al Aneliei si se numeste ,,Dobrata loshata". Titlul piesei s-ar traduce ,,Cea buna, cea rea".
Bulgaria trimite anul acesta la Eurovision un baietas de cartier, care pe deasupra, mai are si cercel in ureche cu o piesa opera cu influente house. Piesa are multe efecte pe ea, de acea o sa pun videoclipul oficial si nu prestatia live, pentru ca diferenta este foarte mare. La inceputul piesei am zis ca e draguta, dar spre final nu mai aveam rabdare sa se termine, ma zgaria rau de tot pe urechi. Cred ca Bulgaria a dat-o rau in bara anul acesta.
Semifinala in care participa: 1 Predictiile mele: Semifinala: locurile 12-16 Finala: nu se califica E mai buna ca piesa Romaniei? Nu
Blogul partener - Original Sounds spunea ieri ca va da informatii despre artistii straini care participa la ,,Cerbul de Aur" de anul acesta. Eu n-am sa fac asta. Eu o sa spun doar despre singura preferata a mea dintre toti strainii care participa la acest festival - Nevena Tsoneva (Bulgaria).
Nevena Tsoneva (Невена Цонева) s-a nascut la 17 august 1986 in Selievo (Bulgaria) si este castigatoarea primului concurs de talente, gen ,,American Idol" organizat de Televiziunea Nationala din Bulgaria, in 2007.
Prima reprezentatie scenica a avut-o la doar 6 ani. A intrat in concursul ,,American Idol" in ianuarie 2007. Inainte de a fi selectionata pentru finale Nevena a impresionat juriul cu calitatile vocale pe care le-a demonstrat interpretand cantece ale artistilor consacrati precum ,,Gloria Gaynor - I will survive", ,,ABBA - Mamma mia", ,,Mariah Carey - Hero" si ,,Christina Aguilera - The voice within" (melodie interpretata si in marea finala).
Dupa ce a castigat concursul, Nevena, a semnat un contract cu Virginia Records (reprezentanta Universal Music Group in Bulgaria). Primul ei single s-a numit Za tebe pesen niamam (За тебе песен нямам) extras de pe albumul Bez Strah (Без страх) care se traduce ,,Fara teama" .
De asemenea a facut si un cover dupa piesa ,,Anda Adam - Selecta" pe care o interpreteaza alaturi de Slavi Trifonov si Kyky bend si care se numeste ,,Jestoka".
A participat in la Selectia Bulgariei pentru Eurovision unde a ajuns pana in finala cu piesa ,, Ne izchezvay"
Eu ii urez scucces la ,,Cerbul de Aur" si va las mai jos cateva videoclipuri.
1. Nevena - Ne izchezvay (melodia pentru ESC):
2. Nevena feat. Slavi Trifonov & Kyky bend - Jestoka (cover dupa ,,Anda Adam - Selecta"):
In semifinala 2 Ucraina si Suedia se vor distanta repede de restul plutonului, desi amandoua intra devreme in concurs. Cred ca Turcia se va califica usor. Bulgaria pare si ea ,,condamnata" la calificare, melodie buna si multi vecini in semifinala asta care sa-i voteze. La inceput credeam ca Portugalia va fi ultima, dar tragerea la sorti i-a adus noroc, si cred ca melodia e chiar buna (chiar daca Vania e o balena ), se va califica relativ usor. Albania se va califica datorita vecinilor si melodiei bune. Ultimele doua tari care cred ca se vor califica datorita publicului sunt Georgia si Macedonia (amandoua au piese bune, cea ce nu am realizat la inceput), amandoua intra tarziu iar Macedonia va beneficia sigur de voturile vecinilor. In finala le vad pe amandoua foarte jos. Melodia senzationala a Elvetiei (sau Suediei la cum seamana cu piesa aia ), va fi pritre ultimele, dar pentru asta exista juriu. Acum o sa ma risc si-o sa spun ca comediile din Croatia (eu pe mosii aia ii consider comedie, nu romanta) si Letonia nu se vor califica - sper - la fel ca si Cehia si Ungaria. Inca un an fara Malta in finala, cea ce inseamna mai multe puncte pentru Marea Britanie in finala. Danemarca va beneficia doar de votul prietenilor nordici, totusi bunicica piesa danezilor. Melodia de cosmar a Belarusului, ciudatenia Ciprului si melodia fara mesaj a Lituaniei le va tine in afara finalei.
Bulgaria - Deep Zone & Balthazar - DJ, Take me away: